Kısa Film Konuları İçin Sayfamız Doğru Tercih

Sharing is caring!

Özellikle dijital anlamda yayıncılığın zirveye ulaştığı günümüz şartlarında kaliteli bir kısa film projesinin ses getirebilmesi için öncelikle sıra dışı kısa film konuları bulmak gerekiyor. Aynı zamanda  kısa film senaryosunun en çarpıcı şekilde işlenmesi küçük çapta film yapımcılarının en önemli zorluklarının başında geliyor. Bu anlamda dizi senaryosu ekibi olarak  ortaya çıkan özgün eser ihtiyaçlarını karşılamak ve yapımcılara ışık tutması açısından tavsiyelerde bulunmak üzere bu yazıyı kaleme almaya karar verdik. Öncelikle küçük ölçekte bir proje hazırlığı içerisindeyseniz hedef kitlenizi çok iyi hesaplamak suretiyle projeye başlamanızı öneriyoruz. Çünkü her tarzın kendine özel bir izleyici kitlesi bulunur ve ilgisini çekmeyen, üstelik vakit kaybı olarak gördüğü bir projeyi asla izlemeyecektir. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan aşama aşama kısa film projenize nasıl başlamanız gerektiği hakkındaki detaylara geçelim.

Kısa Film Nasıl Çekilir?

Öncelikle projeniz için konusu özenle seçilmiş, güzel ve sürükleyici olduğu kadar izleyiciyi her anlamda etkileyecek bir senaryo yazılması ile işe başlamanızı öneriyoruz. Dolayısıyla kısa film nasıl çekilir? Sorusunda ilk başlangıç noktanız konu ve tür seçimi olmalıdır. Tam bu noktada en hassas noktada durup düşünmek gerekiyor. Şimdi isterseniz maddeler halinde izlenme bakımından kısa film türleri arasında bir değerlendirme yapalım.

  • Komedi en revaçta konuların başında geliyor. Çünkü izleyiciyi yakından etkiliyor ve kullanılacak her ifade günlük yaşantı içerisinde kullanılabilme potansiyeli taşıyor ve espri konusu olabiliyor. En yüksek izleyici kitlesine sahip tarz olarak değerlendirilebilir. Üstelik  film çekimlerinde konunun derinden işlenmesine gerek bırakmıyor ve espriler üzerinden kitle ile iletişim kurulmasını sağlıyor.
  • Korku ve gizemli macera listemizin 2. sırasında yer alıyor. Ancak burada hemen bir hatırlatma yapalım bu tarzı seçmeyi düşünürseniz dizi şeklinde devamı gelebilecek bir proje olarak değerlendirmeye alınırsa çok verimli olacaktır.
  • Fantastik hikayelerin yer aldığı bu kategoriyi çekmek biraz zor. Çünkü çok özel Prodüksiyon ve teknik bazı imkânların kullanılmasını gerektiriyor. Oldukça maliyet gerektirdiğini şimdiden söyleyebiliriz.
  • Drama, sinema türleri arasında çok nadir ve seçkin bir izleyici kitlesine sahip olmakla birlikte, maalesef en az gişe yapan film türleri arasında yer alıyor. Bol bol trajediye yer verilmesi nedeniyle özellikle bu türün severleri dışında pek fazla izleyici ile buluşamıyor.
  • Psikoloji konulu eserlerin listenin en sonunda yer aldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. En az ilgi çeken konulardan biri.

Elbette bu değerlendirmelerin aksini iddia etmek mümkündür. Yazımızda yer alan değerlendirmelerin objektif olarak kendi görüş ve değerlendirmelerimiz olduğunu hemen belirtelim. Şimdi gelelim konu seçimi ardından kısa film aşamalarında uygulamanız gereken sürecin diğer önemli detaylarına.

Kısa Film Konuları

Kısa Film Senaryosu Yazım Aşaması

Elbette projenizde kendi tarzınızı oluşturmak istiyorsanız senaryonun şekillenmesi sırasında sizin bizzat yönlendirici olmanız şarttır. Çünkü çekeceğiniz film tamamen sizi yansıtacaktır ve kendi dünyanızı izleyiciyle buluşturacaktır. Bunun dışında çok daha önemli bir uyarıyı hemen aktaralım. Kısa film senaryosu yazım aşamasında projenizde yer alacak oyuncu sayısı, bu oyuncuların senaryo içerisinde dengeli ölçülerde rollerinin oturtulması, filmin içerisinde yer alacak araç gereç gibi detayların her birinin hesap edilerek bir senaryonun kaleme alınması projenin başarısı doğrudan etkileyecektir.

Senaryo Bütçeye Göre Yazılmalıdır

Aksi takdirde filmin çekimi için gereken kamera, ekipman, montaj, kurgu gibi işlemler ve diğer teknik cihazların hesap edilmemesi başarısız bir projenin ilk adımı olarak kabul edilebilir. Bunun yanı sıra senarist tarafından kurgulanan hikayede geçecek her bir ayrıntının size masraf olarak döneceğini asla unutmamalısınız. Daha basit bir anlatımla kısa  film çekimi için kolları sıvayabilmeniz için bu hazırlık aşamalarına doğru şekilde başlamanız projenin başarısını doğrudan etkiyecektir. Özellikle internet yayıncılığı kapsamında masraf ve emekle hazırlanan sayısız projenin başarısız olmasında ki asıl önemli etken bahsetmiş olduğumuz bu aşamaların uygulanmadan direkt çekime ve projeye geçilmesinden kaynaklanmaktadır.

Kısa Film Çekmek Sanıldığı Kadar Kolay Bir İş Değildir

Her şeyden önce idealist bir ruh yapısına sahip olan ve her biri değerli internet yayıncıları bin bir emekle ortaya çıkarttığı projelerin başarısızlığa uğraması son derece üzücüdür.  Burada yapılan en büyük yanlış kısa film çekmek çok basit bir iştir anlayışına kapılmaktır. Daha projenin başında böylesine yanlış bir düşünceye kapılıp sonrasında umutlarınızı yitirmenize sebep olmasına asla müsaade etmemelisiniz. Çünkü proje sonunda gelecek başarısızlık özellikle kendi küçük bütçeleri ile ortaya bir şeyler çıkarmaya çalışan dijital film yapımcısı arkadaşlarımızın sarsılmasına ve çok yetenekli olduğu halde sektörden uzaklaşmasına neden oluyor. Dizi senaryosu ekibimiz ile temas kuran arkadaşlarımızın temel sorunları üzerinden edindiğimiz izlenim en azından bu şekildedir ve sizlerle paylaşmamız gerektiğini düşünüyoruz. Lütfen başta kısa film konuları ve diğer hizmetlerimiz ile ilgili olarak olmak üzere sormak istediklerinizi iletişim seçeneklerimiz üzerinden bizlerle paylaşınız. Milyonların gönlüne taht kuracak nefes kesici projelerde görüşmek dileğiyle, esen kalınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir