Senarist Yazar

Sharing is caring!

SenaristKim unutabilir ki eski filmlerin ve dizilerini tadını, içerisinde duyguların, trajedilerin, dram ve sevinçlerin yaşandığı eşsiz senaryoları, elbette unutmak mümkün değil. Tabii o dönemin senarist yazar ve yazarları tarafından kaleme alınan muhteşem eserlerin neredeyse her karesini ezbere biliyoruz. Çünkü eseri Yazan, Oynayan, Yapımcı Firma, Yönetmen ve bu eserlerde görev alan herkes ortaya iyi bir şey çıkartmanın telaşıyla o günün şartlarında ellerinden gelen her imkanı sonuna kadar zorladılar. İşte bu samimiyeti tekrar yakalamak ve ortaya iyi bir şeyler çıkartabilmek adına kurulan www.dizisenaryosu.com eski samimi senaryoların modern versiyonlarını yaratma hedefiyle yola çıktı.

Senaryo Yazarı İle Direkt Çalışın

Yazılması çok uzun zaman alan bir dizi senaryosunun, beğenilir mi? Endişesini taşıyan senaryo yazarı, acaba bu senaryoya yatırım yaparsam tutar mı? Diye düşünen yapımcı, acaba bu senaryoda yer alsam mı? Diye düşünen oyuncu. İşte tüm bu acabaların son bulduğu, senarist ile birebir çalışma modeli bu alanda ortaya çıkan tüm soruların bir bakıma pas geçilmesini sağlıyor. Çünkü bir yandan yazılmaya devam eden bir senaryo diğer yandan pekâlâ gösterime girebilir. Dolayısıyla yazar veya eseri talep eden arasında sağlanacak konsensüs bütün acabaların ortadan kalkmasını sağlayacaktır düşüncesindeyiz. Ortaya çıkan şartlara göre kendini güncelleyen yapıda ve akış yönü her an değiştirilebilir bir senaryo, eserin ortaya çıkmasında emek ve para harcayan herkes için oldukça avantajlı bir sistem diyebiliriz.

Senaryo Yazarları Öz güven Duygusu İle Çalışırsa Sorun Çözülür

Günümüzde işlenen senaryolarda konuların zayıflığı maalesef Aktris ve Jön arasında sıkışıp kalan eserlerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Arz talep dengesi içerisinde gelişen ve senaryo yazarları  açısından değerlendirdiğinde bir bakıma seçme şansı bırakmayan reyting talebinin bunda etkili olduğunu gözlemlemek pek de zor değil. Bu çerçevede sadece iki karakter üzerine yoğunlaşılan ve diğer bütün karakterlerin tamamının düşük profilde oynatıldığı diziler, bugün için revaçta olsa da maalesef yarına kalacak eserler olmaktan çok uzak duruyorlar. Bunun anlamı gelecekte hatırlanacak ve her karesini ezbere bildiğimiz bir film veya dizi olamayacaklarıdır. Yine aynı dizi içerisinde kendisine rol verilen bir veya birkaç kötü karakterin diğerlerine göre nispeten biraz ön planda tutulduğunu günümüz dizilerinde görebiliyoruz. Tabi yoğun karakterleri yükseltmeye yönelik rollerde oynamak zorunda kalıyorlar. Elbette bu durum aşılamayacak bir durum değil. Aslına bakarsanız senarist yazar hizmeti sunanların kendilerine biraz öz güven duyarak natürel eserler ortaya çıkartmaya çalışırlarsa mutlaka talep göreceğine inanmıyoruz.

Senaryo Günümüz İnsanının Koşullarını Yansıtabilmelidir

Sürekli olarak ihtişamlı yaşamların işlendiği bir yapıda kaleme alınan senaryo görsellik açısından bir sunum oluştursa da, hafızalarda bir iki oyuncunun siması dışında akılda kalan pek bir şey olmuyor. Tabi dizi film yayından kaldırıldıktan birkaç yıl sonra sanatçıların yeni bir yapımda yer almadıklarında fiziksel değişimi nedeniyle unutulup gidiyor. Dolayısıyla oyuncuların görselliğinin önemli olduğunu kabul ederek bunun işlenen konunun akılda kalıcılığı ile birleştirilmesi gerekiyor. Aslında eski Türk filmleri bu konuda çok sayıda örnekle dolu bir hazine niteliğinde. Yani eğer bir kaynak aranıyorsa eski Türk filmlerini konu bakımından incelemek yeterli olacaktır.

Senaryolar İçin Konu Hayati Önem Taşıyor 

Burada konudan kastettiğimiz eserin verdiği mesajlar ve bu mesajları alacak kitlenin varlığıdır. Bu noktada bir örnekle sadeleştirme yaparsak; Türkan Şoray ve Kadir İNANIR’ın oynadığı filmlerine dikkat ettiniz mi? Hemen hemen tüm filmlerinde her iki karakterde ya balıkçı kız-konservatuar öğrencisi veya kamyon şoförü-köylü kadını rolleri ile gönülleri feth ettiler. Yine aşk var, yine kötü karakterler var yine mücadeleler var ve adeta bu dev eserlerde yok yok. Peki, günümüz yapımlarından bu hikâyelerinde bu samimiyeti neden göremiyoruz? Çünkü bu dar bütçeli fakat gönüllerde taht kurmayı başarmış yapımlarda emek, hayal gücü, günün şartlarına uygunluk, konuya aidiyet duyan bir kitlesi var. Tüm bunları dikkate alarak yola çıkan dizisenaryosu.com eski senaryolar tadında yeni eserler üretmek ve bunları günümüz modernitesi ile birleştirmek düşüncesindedir.

Senaryo Arıyorum? Diyorsanız Doğru Yerdesiniz

Dizisenaryosu.com aynı zamanda tiyatro senaryoları, çocuk hikayeleri ve çocuk romanları çalışmalarını hep birlikte yürüttüğü için geniş çerçevede bir yazarlık fonksiyonunu üstlenmiş durumdadır. Dolayısıyla her durumda bu ölçülerde bir senaryo arıyorum? Diyorsanız çok doğru bir yerde olduğunuzu belirtelim. Web sayfamızda yer alan iletişim seçenekleri üzerinden bağlantı kurmanız durumunda en kısa zamanda sizlere geri dönüş sağlıyoruz. Etik çalışma prensipleri doğrultusunda bir Senarist Yazar ile çalışmanızın sizlere sağlayacağı avantajları göz önünde bulundurmanızın tam zamanı. Hafızalara kazınacak projelerde görüşmek üzere; Esen kalınız.

2 thoughts on “Senarist Yazar

  1. Taktire şayan bir düşünce kalemlerimiz daim olsun doğru örnek teşkil eden tüm senaryolarımıza.Dua ile selam saygı ve sevgilerimle herşey gönlünce güzel olsun inşallah…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapptan yazın