Belgesel Senaryoları

Belgesel SenaryolarıHangi konuda olursa olsun belgeseller her zaman ilgi çekici yapımlardır ve önemli bir izleyici kitlesine sahiptir. Tabii görsel çarpıcılığı kadar anlatım için gerekli olan belgesel senaryoları da elbette bir o kadar keyifli ve ilgi çekici olmak zorunda. Eğer siz de bir belgesel çekimi gerçekleştirdiyseniz ve bu çekimler için metne ihtiyacınız varsa web sayfamızın hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.  Elbette çekimler üzerinde gerekli teknik düzenlemelerin yapılmış ve son halinin verilmiş olması gerektiğini hemen hatırlatalım. Senaryo yazım aşamasının tamamlanmasının ardından prodüksiyon artık seslendirme sanatçısına emanet edilebilir.

Belgesel Metni Çekimler İle Birebir Uyumlu Olması Gerekiyor

Bu bağlamda, belgesel çekimlerinin olağanüstü ve sıra dışı görselliğinin yanı sıra belgesel metni ile uyum içinde ilerleyen bir süreç söz konusudur. Örneğin yakın çekimlerden oluşan ve değişik türde canlıların anlatımı sırasında öyküler ve açıklamalarla bu canlının tanıtılması izleyici tarafından son derece ilgi çekici bulunur. Elbette yazarın hakkında çekimi yapılan eğer canlılar ise bu canlılar hakkında bir takım araştırmaları yaparak %100 doğru bilgiyi aktarması şarttır. Bu nedenle, çarpıcı bir çekim mutlaka kaliteli bir belgesel senaryoları ile desteklenmek zorundadır.

Belgesel Metinleri Her Karenin Defalarca İzlenmesi Sonucu Ortaya Çıkıyor

Bir belgesel çekiminde görsellik elbette ana unsurdur. Fakat çekimlere eşlik eden belgesel metinleri işlenen konunun gerektirdiği ifadeleri tam olarak yansıtması gerekir. Tabii ki bu durum yazarın konu hakkında bilgi sahibi olmasının yanı sıra, yeri geldiğinde, tamamen esprili veya trajik ifadelerle çekimleri bir esere dönüştürmesini gerektirecektir. Dolayısıyla çalışmanın kısmen sanatsal bir bakış açısı ile oluşturulmasına ihtiyaç bulunuyor diyebiliriz. Peki, belgesel senaryosunu yazarımız nasıl hazırlıyor? Biraz da süreç hakkında sizleri bilgilendirelim. Artık yazar tarafından görüntüler işlenmeye başlayabilir duruma geldiğinde  her karenin defalarca geri döndürülerek  başlangıcı ve bitişine kadar uygun ifadelerin yerleştirilmesi ile çalışma start alıyor. Daha sonra bu işlem her kareye uygulanarak  ilerleyen bu zorlu, süreç çekimin uzunluğuna bağlı olarak günler, hatta haftalar sürebiliyor.

Belgesel Senaryosu Sonrasında Seslendirme Sanatçısı Devreye Giriyor

Hummalı bir çalışma neticesinde ortaya çıkarılan ve artık eser niteliği kazanan belgesel senaryosu yazar tarafından tekrar tekrar kontrol edilerek sizlere teslim edildikten sonra son durağı olan seslendirme sanatçısına gönderilir. Ayrıca iletişim sayfamızda yer alan telefon veya eposta adresimiz üzerinden başta belgesel senaryoları olmak üzere, özgün çocuk hikayeleri ve masallar talep edebilirsiniz. Bunun yanı sıra tiyatro senaryoları, animasyon senaryoları ve daha pek çok çalışmamızın bulunduğunu da anti parantez belirtmiş olalım. İlgi çekici ve milyonların izleyeceği belgesellerde buluşmak üzere, esen kalınız.

2 thoughts on “Belgesel Senaryoları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir