Kitap Bastırmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Sharing is caring!

Özellikle yazarlık anlamında yeni başlayanlar neredeyse aynı sorunun peşine düşerler. Bu soru tahmin edebileceğiniz gibi kitap bastırmak istiyorum ne yapmalıyım? Sorusudur. Tabii ekonomik piyasaların konjonktürel yapısından kaynaklanan sorunlar nedeniyle yayıncılık sektörünün o günkü şartlarına göre hareket edilmesi gerektiğini hemen belirtelim. Çünkü yazımı tamamlanmış gerekli redaksiyon ve editasyon çalışmaları bitmiş olsa da piyasa koşullarının satış başarısı için uygun olması şarttır. Aksi takdirde istenilen düzeyde bir başarı yakalanmasını beklemek biraz hayalcilik olacaktır. Dolayısıyla kitabın içerik anlamında kalitesi kadar, basıldığı günün ekonomik şartlarının da uygunluğu başarıyı getir en önemli faktörlerin başında geliyor.

Kitap Bastırmak İçin Acele Etmemeniz Gerekiyor

Elbette ki yazarın en büyük hayali kitabının ilgi görmesi ve topluma bir şeyler kazandırmış olmanın mutluluğunu bir an önce yaşamaktır. Bu heyecanla kitap bastırmak için acele etmek maalesef pek çok hatanın sonradan farkına varılması ile sonuçlanabilmektedir. Tabii bu arada baskıya geçmiş olan bir kitap için geri dönüş söz konusu olmadığından belki de yıllara yayılabilecek bir gözden geçirme sürecine ihtiyacınız olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu noktada izlenmesi gereken yol sakin ve dikkatli bir inceleme ile yazınızı tekrar tekrar kontrol etmektir. Bu noktada yazar arkadaşlarımızdan iletilen bir başka sorun da yayın evleri ile ilgili sözleşmelerdeki sıkıntılardır. Örneğin kitabın yazarını neredeyse yok sayan sözleşmeleri imzalamak zorunda kalan yazarlar maalesef hem büyük emeği üstlendikleri halde kazanç noktasında en az paya sahip olmaları gerçekten kabul edilebilecek bir durum değildir. En azından dizisenaryosu.com olarak biz böyle bir süreci kesinlikle etik bulmadığımızı ifade edebiliriz. Dolayısıyla kitap bastırmak istiyorum ne yapmalıyım? Sorusundan önce “bir kitap yazdım nasıl bir süreç izlemeliyim”. Sorusu bizce yer değiştirmelidir.

Kitap Yazarları Mutlaka Hukuki Anlamda Destek Almalıdır

Tabii burada tüm yayınevlerini zan altında bırakmıyoruz ve kötü niyetli olduklarını düşünmüyoruz. Ancak sayfamıza ulaşan değerli kitap yazarları arkadaşlarımızdan edindiğimiz bilgilerin çoğu maalesef bu yönde olduğundan bu serzenişleri dile getirmeyi sayfamızı takip eden yazar arkadaşlarımız adına görev olarak kabul ediyoruz. Bunun yanı sıra yazar arkadaşlarımızı bilgilendireceğimiz farklı birçok yazıyı kaleme alacağımızdan lütfen web sayfamızı takibe alarak destek olmayı unutmayınız. Ayrıca kitap bastırmak istiyorum ne yapmalıyım? Diyen arkadaşlarımızın bilgilendirme yazımıza ulaşabilmesi için yazımızın altında bulunan sosyal paylaşım linklerinden paylaşmasını özellikle rica ediyoruz. Senarist yazarımızın kaleme aldığı bir başka bilgilendirme yazımızda görüşmek üzere şimdilik izninizi istiyoruz.  Saygılar ve sevgiler.