Senaryo Fikirleri

Sharing is caring!

Hangi dönemde yaşarsak yaşayalım hikayenin prodüksiyona dönüştüğü senaryo fikirleri her zaman yapıtların en can alıcı aşamasını oluşturmuştur. Tabi sadece fikirle kalan bir yapımın hayata geçmesi mümkün değildir. Dilerseniz sayfamızdan hikayeniz için oldukça yararlı fikirler edinebilir ve bu alanda çalışmalar talep edebilirsiniz. Dilerseniz öncelikle film veya vizyon anlamında yer alacak projenin ticari beklentileri karşılayacak düzeyde bir çalışma olması için nelerin gerekli olduğuna yönelik bazı tavsiyelerde bulunalım. Çünkü genellikle hikayenin tam anlamı ile başlatılamaması veya konunun sürükleyici olmaması nedeniyle iyi bir gişe yapamaması projenin daha baştan yanlış ilerlemesinden kaynaklanıyor. İsterseniz alt başlıklar halinde iyi bir film için gerekli fikirleri aktarmaya başlayalım.

özgün senaryolar

Yaratıcı Senaryo Fikirleri

Öncelikle hayal dünyanızın belli bir sınırı olması gerektiğini hatırlatarak yaratıcı senaryo fikirleri hakkında ipuçları vermeye çalışalım. Sözgelimi eğer fantastik bir film yapmayı düşünüyorsanız bunun efektleri, animasyon çalışmaları, grafik çalışmaları ve yoğun bir enerji gerektirdiğini bilmenizde yarar var. Dolayısıyla senaryo yazılan her şeyi çekmek zorunda kalacak yapımcının pek de işine gelmeyen bir durumu daha baştan oluşturmamak şarttır. Başka bir örnekle duruma açıklık getirelim. Eğer siz senaryoda bir uzay mekiğine yer verirseniz bu uzay mekiği için çok yönlü bir çalışmayı, aynı zamanda maliyet gerektirecek bir durumu da ortaya çıkartmış olursunuz. Bu nedenle gerçekçi olmak ve prodüksiyona dönüşecek bir yapımı hayal etmekle işe başlayabilirsiniz.

Kısa Film Senaryo Fikirleri

Son yıllarda oldukça fazla sayıda kısa film projesi hayata geçiyor. Tabi bu durum kısa film senaryo fikirleri ve konularını üzerinde iyi düşünülmesi gereken yapımlar haline dönüştürüyor. Çünkü benzerinden binlerce olan bir filmi kimse izlemeyecektir. Dolayısıyla hedefiniz sadece tutmamakla kalmayacak bu anlamda yapmış olduğunuz harcamalarda boşa gidecektir. Bu noktada bir kaç tüyo ile konumuza devam edelim. Pek çok kişi drama çekerek bu alanda var olmaya çalışıyor. Elbette eldeki imkânlar dâhilinde yapılan bu projeler önce internet üzerinden beğeniye sunuluyor. Ancak drama seyircisinin çok farklı bir yapısı olduğu unutulmamalıdır. Üstelik en az izleyici kitlesine sahip olan dramadır diyebiliriz. Bu nedenle bir drama filmi çekeceksiniz iki kere düşünün deriz.

Senaryo Konuları Senarist Tarafından Seçilmelidir

Konu seçimi sırasında en fazla yapılan hatalardan biri de ortaya ilginç senaryo konuları çıkarayım derken yüzlerce kez işlenmiş bir konuyu tekrar gündeme getirmektedir. Örneğin klişe bir aşk filmi veya sonu ayrılıkla biten hüzünlü hikayeler sinema izleyicisinin artık ilgisini çekmeyen konular olarak karşımıza çıkıyor. Kısa bir hatırlatma daha yapalım. Bu anlamda komedi ve didaktik yapımların biraz daha şanslı olduğunun altını çizmekte yarar var. Lütfen projeleriniz için profesyonel destek almak üzere senaryo fikirleri dışında tiyatro ve animasyon anlamında ortaya çıkan senaryo taleplerinizi senarist yazarımız ile görüşerek kendinize bir yön belirlemeyi unutmayınız. Ekibimize iletişim adreslerimizden günün her saatinde ulaşabilirsiniz. Esen kalınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir