Fransız Formatı Senaryo

Sharing is caring!

Fransız Formatı SenaryoVizyona dönüşsün veya dönüşmesin her prodüksiyon bir yazılım metin ile izleyicisinin karşısına çıkar. İşte bu metin bir senaryodur ve iki çeşit yazım şekli bulunuyor. Bunlardan ilki Fransız formatı senaryo ikincisi ise ülkemizde daha yaygın olarak kullanılan Amerikan formatı senaryodur. Alt alta yazılan Amerikan formatı senaryo, Fransız formatına göre çok daha kolaydır. Ancak yazımı zor olsa da Fransız formatı senaryo çok daha sağlıklı bir yazım şeklidir diyebiliriz. Çünkü Amerikan formatında olduğu gibi alt alta yazdım söz konusu değildir. Bunun yerine diyaloglar ve tretmanlar sayfanın sağı veya soluna yayılır. Amaç bu çok daha objektif ve anlaşılır bir metin hazırlamaktır. Buradan hareketle web sayfamız Fransız formatında yazım stilini tercih etmekte ve gelen talepleri bu format üzerinden yazarak karşılamaktadır. Dolayısıyla bu formatta çok daha sağlıklı bir ilerleyiş söz konusudur ve film setindeki hemen herkes senaryodaki yerini bilir diyebiliriz. Sözgelimi oyuncunun duracağı yer, diyaloglar, tretmanlar son derece açıkça yer alır ve hatasız bir ilerleyiş söz konusudur.

Senaryo Yazarı Hikayeyi Çekim Yapılacak Şekline Dönüştürür

İzin verirseniz bu noktada önemli bir hatırlatma yaparak konumuza devam edelim. Her senaryo bir hikayeye dayanır ve senaryo yazarı bu hikayeyi çekilebilecek duruma getirmekle yükümlüdür. Bugün için yapılan en önemli hataların başında hiçbir teknik veri içermeyen metinlerle gayet amatör bir şekilde film çekmeye çalışmak geliyor. İsterseniz şimdi Fransız format senaryo örneğini küçük bir şablon oluşturarak daha bariz bir şekilde vurgulayalım.

Sahne Numarası- Bölüm Numarası- Mekan- Ortam(Gündüz-Gece)                  Diyaloglar

Görüldüğü üzere sahne numarası, bölüm numarası gibi ayrıntılar sol tarafta bulunuyor. Dolayısıyla teknik ekip, oyuncular ve yönetmenin ilk etapta izleyeceği taraf soldaki Tretmanlardır. Bu Tretmana göre pozisyon alan oyuncu daha sonra diyalogu seslendirir. Tabi diyalogların içerisinde de yine Tretmana uygun ayrıntılara da yer verilebilir. Sözgelimi oyuncu diyalogu canlandırırken aradaki duraksamalar veya benzeri hareket biçimleri diyalogun içerisinde ayrıca belirtilebilir. Eğer sizlerin de Fransız formatı senaryo tarzında bir talebiniz varsa Senarist yazarımız ile görüşerek eserin yazılmasını sağlayabileceğinizi lütfen unutmayınız. Aynı zamanda sayfamızdan animasyon senaryosu, Kısa Film Senaryosu veya Tiyatro metinleri talep edebilir ve anlaşma sonrasında muhteşem bir esere imza atabilirsiniz. Yazarımıza linkten ulaşabilirsiniz. Başarılar diliyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapptan yazın