Senarist

Sharing is caring!

SENARİSTHer başarılı film veya dizi projesinin arkasında mutlaka iyi bir Senarist vardır. Çünkü projenin başlangıç noktası senaryodur ve senaristin kalemi projenin tamamını etkisi altına alıyor. Eğer sizlerde projeniz için profesyonel şartlarda bir senarist ile çalışmak istiyorsanız şu an bulunduğunuz web sayfamız çok isabetli bir tercih olacaktır. Peki, nasıl çalışıyoruz? Dilerseniz sizleri daha fazla bekletmeyelim ve sunmuş olduğumuz nitelikli çalışmaların önemli detaylarını paylaşmaya başlayalım. Elbette bir kaç türde proje geliştirebiliyoruz. İsterseniz bu çalışma şekillerini konunun daha iyi anlaşılabilmesi adına başlıklar halinde inceleyelim;

Film Çekmek İçin Öncelik Senaryodur

Prodüksiyona dönüşen tüm projelerde öncelik her zaman senaryonun olmuştur. Dolayısıyla film çekmek için olmazsa olmaz iyi bir senaryodur diyebiliriz. Çünkü oyunculardan, yönetmene, dekor tercihinden, kostüm seçimine kadar her şey bu senaryoya göre şekillenir. Eğer gerçekleşmesini istediğiniz projenin türünü senarist yazarımız ile paylaşırsanız bu formata uygun bir senaryonun kaleme alınmasına hemen başlayabiliyoruz. Elbette öncelikle bir anlaşmanın sağlanmış olması gerekir. Bu anlaşma sonrasında eser bölümler halinde teslim edilir. Dolayısıyla oto kontrollü bir eser yazımı söz konusudur diyebiliriz. Tabi çekilmek istenen film  türü ve nasıl bir temanın hâkim olacağı mutlaka ön görüşmelerde belirlenmek durumundadır. Örneğin komedi dram veya gerilim türü bir proje düşünülüyorsa Senarist yazarımız ile mutlaka tür hakkında bir fikir birliği yapılmasında yarar bulunuyor. Sonuçta projenin türü bir bakıma başarının da anahtarını elinde bulunduruyor diyebiliriz.

Senaryo Hikayesi Senaryo Formatına Dönüşüyor

Günümüzde yerli ve yabancı binlerce insan profesyonel veya amatör şekilde hikayeler kaleme alıyor. Kimi zaman hayali kurgulara dayanan bu hikayeler, kimi zaman da gerçek bir yaşanmışlıktan hareketle ortaya çıkarılabiliyor. Dolayısıyla eğer bu tarz bir senaryo hikayesi sizlerden gelirse telif haklarının tamamını sizde kalacak şekilde hikayeyi senaryo formatına dönüştürebiliyoruz. Çünkü hikayenin yazılmış metinleri ile prodüksiyona yönelik film veya dizi çekmek mümkün değildir. Ayrıca sayfamızın senaryo yazarı Fransız formatı ile eserlerini kaleme almaktadır. Yönetmene, oyuncuya ve tüm set ekibine büyük kolaylık sağlayan Fransız formatı senaryo web sayfamızın senarist yazarı tarafından kaleme alındığını ayrıca vurgulamakta yarar görüyoruz.

Senaryo Fikirleri

Senaryo Türleri Arasında Bir Seçim Yapmak Durumundasınız

Eğer daha önce bu alanda deneyin kazanmamış bir yapımcı iseniz dizi senaryosu ekibi olarak tavsiyemiz senaryo türleri arasında bir tercih yaparken çok dikkatli olmanızdır. Eğer isabetli bir seçim yapamazsanız ve çok fazla çekimi yapılan bir tür tercih ederseniz bu alandaki yüksek rekabeti göz önünde bulundurmanızda çok büyük yarar olduğunu düşünüyoruz. Örneğin bir dizi çekeceksiniz dram türünde bir çalışma çok sayıda rakip yapım ile yol almak durumunda kalacaktır. Çünkü ülkemizde en çok çekimi yapılan dizi türü, dram konusunun ağırlıkta işlendiği yapımlardır. Fakat eğer henüz tam bir karar vermediyseniz veya elinizdeki hikayenin senaryoya dönüştürülmesi gibi bir talebiniz yoksa senarist yazarımız bu konuda da sizleri mutlaka yönlendirecektir. Muhteşem projelerde buluşmak dileğiyle esen kalınız.

One thought on “Senarist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapptan yazın