İçeriğe geç
Ana sayfa » Belgesel Metinleri

Belgesel Metinleri

Youtube Belgesel

Belgesel MetinleriKonusu ne olursa olsun  belgeseller her zaman ilgi çekici yapımlar olmuştur. Tabi severek izlediğimiz bu yapımlar belgesel metinleri olarak adlandırılan bir çalışma sonrasında ortaya çıkıyor. Eğer sizlerde benzer bir çalışma gerçekleştirdiyseniz  mutlaka senarist yazarımız ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü bu metinlerin sıra dışı bir anlatım çerçevesinde sunulması başarının anahtarını elinde bulunduruyor. Dolayısıyla profesyonel nitelikte bir çalışma gerçekleştirilerek belgeseli dünyaya  açmanız ve ziyaretçilerinizi gayet güzel bir anlatım ile etkilemeniz  gelecekteki yayıncılığınızı olumlu yönden etkileyecektir.

 

Seslendirme Metni Görüntülerle Uyumlu Olmak Zorundadır

izleyicinin keyfini kaçıracak başka bir unsur da hiç kuşkusuz seslendirme metni ile uyumsuz görüntülerdir. Bu nedenle eğer çekimi gerçekleştirilmiş bir belgesel için metin yazılacaksa bu zamanlamanın mükemmel olması gerekecektir. isterseniz şimdi de web sayfamızın senaryo yazarı tarafından sizlere hangi şartlarda belgesel metinleri hazırlanacağı noktasında bilgiler sunalım. Az önce de bahsettiğimiz gibi İki tür belgesel metni bulunuyor. Eğer siz çekimlerinizi gerçekleştirip gerekli kurgu montaj işlemlerini tamamladıysanız bu görüntüleri bizlere ulaştırdığınızda çalışma start alıyor. Yazarımız her kareye uygun bir metni kaleme almaya başlıyor. Elbette geçişler öncesi ve sonrası metinlere de dikkat edilen bir yöntem uygulanıyor. Örneğin bir sonraki karenin bir öncekinde seslendirilmesi gerektiğinde yazarımız geçiş öncesi metni her kare için tasarlıyor.

Belgesel Seslendirme Başarısını Yazılı Metin Doğrudan Etkiliyor

Özellikle youtube veya kendi web sayfanızda yayınlamayı düşündüğünüz belgeseller hiç kuşkusuz kanala büyük katkı sağlıyor. Dolayısıyla belgesel seslendirme mutlaka doğru bir şekilde okunmak durumunda.  Tabi bunu sağlayan en önemli faktör açıklayıcı bir dille yazılmış belgesel metinleri olacaktır. Ayrıca eğer çekimi gerçekleştirilmemiş bir belgesel fikriniz varsa öncesinden metin hazırlanabilmektedir. Eğer böyle bir yol tercih edilirse yazılan metne uygun görüntüler çekilmesi gerekecektir. Sonuçta seslendirme sanatçısının metni okuduğu dikkate alındığında görüntülerin metin üzerinden ilerletilmesi şarttır diyebiliriz. Şimdiden başarılar diliyoruz. İletişim için linkten yararlanabilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonKitap Tanıtım Hemen Ara