İçeriğe geç

Ceza muhakemesinde IP adresinin ispat değeriYazar Yusuf Başlar akademik eseri Ceza muhakemesinde IP adresinin ispat değeri isimli kitabı. Kitap açıklaması;

“Bilişim ağları – özellikle de internet- her geçen gün yaşantımızda daha da fazla yere sahip olmaktadır. Bilişim ağlarının yoğun biçimde kullanımı yaşantımızda çok büyük kolaylıklar sağlamakla birlikte sanal ortamda işlenen suçlarda çok büyük bir artışın yaşanması sonucunu da beraberinde getirmiştir.

Bilişim ağları üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde işlenen suçların ve bu suçları işleyen kişilerin belirlenmesi sürecinde IP adresi tespitinin soruşturmanın ilerlemesinde ve faillere ulaşabilmede büyük önemi bulunmaktadır. Ancak ceza muhakemesi evresinde bir başlangıç noktası olarak karşımıza çıkan IP adresinin kolluk ve yargı makamları tarafından sonuç delil olarak kabul edilmesi, dosyaya giren bir IP adresi ile koruma tedbirlerinin uygulanması ve hatta mahkûmiyet hükümlerinin kurulması önemli hukuki sorunlara ve tartışmalara yol açmaktadır. Bu bakımdan elektronik delil kavramı içerisinde zayıf bir halkayı oluşturan IP adresinin ceza muhakemesinde ispat değeri konusunun üzerinde önemle durulması, telafisi güç ya da imkânsız zararların önlenmesi bakımından önem arz etmektedir.

IP adresinin koruma tedbirlerinin uygulanması ve hatta ceza mahkûmiyeti hükmü kurulmasında yeterli bir delil olarak değerlendirilmesi sonucunda. IP adresinin koruma tedbirlerinin uygulanması ve hatta ceza mahkûmiyeti hükmü kurulmasında yeterli bir delil olarak değerlendirilmesi sonucunda ortaya çıkan hukuksal sorunlara karşın Türk hukuku literatüründe ceza muhakemesinde IP adresinin ispat değerine ilişkin bu zamana kadar kapsamlı bir çalışmanın yapılmadığı görülmektedir. Bu bakımdan yapmış olduğumuz bu çalışma ile IP adresinin tek başına ve baskın bir delil olarak kullanılmasına engel teşkil eden sorunları, başka bir deyişle IP adresinin ceza muhakemesinde ispat değerine olumsuz biçimde etki eden sorunları detaylarıyla ortaya koyarak bu alandaki açığı kapatmayı amaçladık”

Kitabı Satın Al 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonKitap Tanıtım Hemen Ara