İçeriğe geç
Ana sayfa » Film Çekim Teknikleri

Film Çekim Teknikleri

Film Çekim Teknikleri

Her geçen gün gelişen teknolojinin de yardımıyla film çekmek eskiye oranla daha kolay. Tabi film çekim teknikleri her zaman projelerde yer alacaktır ve bu tekniklere uyulması gerekecektir. Yani bir bakıma teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin film yapımcısı üreteceği projeye öncelikle izleyici gözüyle bakmak zorundadır diyebiliriz. Öncelikle çok kısa bir hatırlatma yaparak konumuza devam edelim. www.dizisenaryosu.com olarak projeleriniz için senaryo üretimi gerçekleştirdiğimizi bilmenizde yarar görüyoruz. Dolayısıyla web sayfamızdan bu anlamda profesyonel destek alabilirsiniz. Bu kısa hatırlatma ardından şimdi dilerseniz her biri farklı amaçlar taşıyan film çekim teknikleri hakkında önemli detaylara geçelim

İnternet dizisi çekmek

Panoramik Çekim

Mekânın veya sahnenin oldukça uzak görüntülerinin yer aldığı panoramik çekim tekniği izleyicinin gözünde manzaranın tüm ayrıntılarıyla keşfedilmesini sağlamak ve odaklanmayı dağıtarak bir bütün halinde sunumu hedefliyor. Dolayısıyla hem oyuncular hem de sahnede yer alan tüm objeler aynı anda görülürler ve hepsi perdeye çok küçük nesneler olarak yansır. Bunun yanı sıra panoramik çekim film sahnesinin bulunduğu ortamı ve saat bazında hangi saat diliminde olduğunun aktarılmasına yarar. Böylece izleyici film sahnesini daha fazla kanıksar ve görsel açıdan zihninde film daha etkili şekilde yer eder. Elbette panoramik çekim aynı zamanda farklı birden fazla konuyu aynı anda seyirciye aktarır ve konuları tek tek işlemek yerine yine bir bütün halinde sahnenin algılanabilmesini sağlar. Bu teknik sayesinde kalabalık oyuncusu bulunan bir prodüksiyonda aynı anda yaşanan atmosferi, mekan bilgisi ve birbirinden bağımsız farklı olayların işlenebilmesi de mümkündür.

Genel Çekim Tekniği

Bu çekim tekniği ne aynı zamanda orta uzun plan çekim tekniği de denilmektedir. Dolayısıyla genel çekim ifadesi bunun orta uzak plan çekim olduğunu anlayabilirsiniz. Bu teknikte bir önceki tekniğe nazaran olaylar biraz daha yakından gösterilir mekan ilişkisi kurulması sağlanır. Yine panoramik çekime göre iç ve dış mekanda karenin küçültüldüğü bu teknikte oyuncuları ve objeleri seçmek hatta tanımak mümkündür. Tabi sözgelimi uzak plan çekim ile başlayıp olayın iç mekana taşınması ve yapının tanıtılması yine bu çekimde sağlanır. Dolayısıyla bir atmosfer yaratılmak isteniyorsa ve mevcut atmosferin görkeminin eşlik ettiği sahnelerle izleyici etkilenmek isteniyorsa genel çekim tekniklerinin kullanılmasında büyük yarar bulunur. Bir ilave daha yapalım. Sahne başlarında bu tekniği kullanmanız izleyicinin geçişleri rahat ilerletmesini kolaylaştırdığından filmi daha etkileyici bir halen getirir.

Boy Planı

Hepimizin bildiği üzere filmlerin en fazla dikkat çeken yönlerinden biri oyuncunun tüm hatlarıyla yansıtıldığı sahnelerdir. İşte boy planı bunu sağlar ve insana odaklanılması mümkün hale gelir. Elbette boy planda oyuncunun yere bastığı yer ile başnoktasının bittiği yere kadar yapılıyor ve oyuncunun başta kostümü olmak üzere tüm vücut hareketleri görünmelidir. Bir örnek vermek gerekirse hızla koşan oyuncu boy plan alınarak hem kareye sığan iç ya da Dış mekân yansıtılır, hem de oyuncunun yine görselliği sahneye aktarılır. Tabi bu planda önemli bir prensibi hemen paylaşalım. Oyuncunun yer temasının sağlandığı nokta ile başnoktasının üzerinde kalacak boşluklar 1/2 olarak ayarlanmak durumundadır. Bir başka değişle baş bitiş noktasının üzerindeki boşluk yere basılan noktanın altında kalan boşluğun en az iki katı olmalıdır. Dolayısıyla başın üst kısmında daha fazla boşluk bulunması genellikle tercih edilen bir kuraldır.

Diz Plan

Diz altından baş kısmına kadar olan sahne çekimleri diz plan olarak adlandırılıyor. Yani oyuncunun dizinden itibaren başının üst boşluğuna kadar devam eden bir çekim tekniğidir denilebilir. Özellikle belde silahın olduğu sahnelerde kullanılır. Film çekim teknikleri arasında yoğunluğu az olsa da yinede film bir bütün olarak düşünüldüğünde ölçülü kullanılması yarar sağlayabilir.

Kısa Senaryo Taleplerinizi Karşılıyoruz

Bel Plan

Her ne kadar sunumların yansıtıldığı çekimler için uygun ise de bel plan aynı zamanda oyuncunun elindeki objelere odaklı bir tekniktir. Bu nedenle filmin her sahnesinde olmasa bile birkaç sahnesinde bu çekim tekniğine rastlayabilirsiniz. Ancak önemli bir hatırlatma yapalım yüz ve mimikler bu teknikte çok fazla okunamaz ve seyirci ile oyuncunun etkileşimi düşebilir. Dolayısıyla tekniği dikkatli kullanmakta yarar bulunuyor

Göğüs Plan

Göğüsün hemen altından başlar ve başın üst kısmındaki boşluk bırakılan tekniğe göğüs plan deniliyor. Konuşmayı etkili hale getirmeyi hedefleyen bu teknikte en fazla dikkat edilmesi gereken nokta dirseklerin üzerinden başlanması gerekliliğidir. Yani dirsekler bu teknikte görünmez

Omuz Plan

Kolların vücut ile birleştiği noktadan kafa boşluğu olarak tabir edilen boşluğa kadardır. Omuz plan çekimde karakterler birebir izleyiciye sergilenir ve her türlü duygu bu çekimlerde verilir. Oyuncu ile empati kurulmasına yarayan ve genellikle iki kişinin konuşması sırasında rastladığımız bu teknik en yaygın kullanılan teknik olarak karşımıza çıkıyor. Sonuçta diyalogların yansıtılması gerektiği bir prodüksiyonda vazgeçilmez olan oyuncunun yüz ifadesinin okunabilmesidir.

Kafa plan

Kafa plan tüm yüz planlarının ortada olduğu bir çekim tekniğidir ve çok uzun tutulmaz. Daha ziyade internet içerik oluşturucularının sık kullandığı bu yöntemde çene kadrajın mutlaka içerde kalmalıdır.

Yüz Plan Yani Yakın Plan

Kafa ve boyunun büyük bölümünün olmadığı yüz plan daha çok gözlere odaklıdır. Özellikle gözlere odaklanıldıktan sonra başka bir objenin kadraja girmesi oyuncunun neye baktığını anlatması bakımından çok büyük önem taşır. Film çekim teknikleri sıralamasında bu tekniğe çok fazla rastlamamızın sebebi her oyuncuyu yakından göstermenin etkileşim açısından avantajlarından yararlanmaktır denilebilir. Umuyoruz ki Film çekim teknikleri konulu yazımız proje üretecek bireysel veya kurumsal girişimciler açısından faydalı olmuştur. Lütfen başta sayfamızın senaryo çalışmaları olmak üzere sayfamız hizmetleri ile ilgili olarak iletişim seçeneklerimiz üzerinden senarist yazarımıza ulaşınız. Sizleri yanıtlamaktan mutluluk duyarız. Esen kalınız.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonKitap Tanıtım Hemen Ara