İçeriğe geç
Ana sayfa » Oyuncular Nasıl Ezber Yapıyor

Oyuncular Nasıl Ezber Yapıyor

Oyuncular nasıl ezber yapıyor

Oyuncular nasıl ezber yapıyorHepimizin bildiği üzere her prodüksiyon bir yazılı metne dayanarak yaşam buluyor. Tabi binlerce kelimeden oluşan bir yapımda oyuncular nasıl ezber yapıyor sorusu en çok merak edilen konuların başında geldiği için Türkiye’nin en kapsamlı senaryo hizmetlerinin gerçekleştiği web sayfamız bu konuda bir yazı kaleme almaya karar verdi.  Elbette oyunculuğa yeni başlayanlar veya oyuncu olmaya karar verenlerin iyi ezber kapasitesine sahip olması mesleki kariyerleri bakımından hayati önem taşıyor. Dolayısıyla oyuncunun öncelikle herhangi bir metni ne kadar hızlı okuduğunu test etmesinde büyük yarar bulunuyor. Bunun yanı sıra metni düzgün okumak işin ilk inceliğini oluşturuyor. Çünkü kelimeleri yanlış telaffuz eden bir oyuncu çalışmayı büyük ölçüde aksatacağı için giderilmesi gereken ilk problem telaffuzdur diyebiliriz.

Ezber Nasıl Yapılır

Tabi okuduğunu anlayan ve doğru telaffuz eden bir oyuncu her sete çok çabuk adapte olacağından aranılan oyuncu olmanın ilk kuralı doğru anlatımı sağlamaktır. İsterseniz şimdi ezber nasıl yapılır sorusunun yanıtına gelelim. Elbette bol bol kitap okumak ve daha da önemlisi okuduğunu anlamak ilk egzersiz olarak değerlendirilmelidir. Sonrasında bu egzersizlerin yerini paragraf ezberlemeler alacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken tek seferde ne kadarlık bir bölümü ezberlediğinizi tespit etmenizdir. Örneğin ilk etapta tek cümleyi ezberlemeye çalışabilirsiniz. Ayrıca aynı anda çok fazla kelime ezberlemeye çalışmayın. Çünkü kelimelerin akılda kalabilmesi için öncelikle beyin tarafından algılanabilmesi gerekecektir. Dolayısıyla tane tane ve anlaşılır bir şekilde okumaya gayret etmelisiniz.

Senaryo Ezberleme Aşaması Bir Sonraki Süreç

Bu noktada önemli bir hatırlatma yapmakta yarar görüyoruz. Okuma egzersizlerinin hemen ardından paragraf ezberleme geliyor ve senaryo ezberleme bir sonraki süreci oluşturuyor. Dolayısıyla bir aşamayı tamamlamadan diğer bir aşamaya geçilmemelidir. Ayrıca oyuncunun kendi diyaloglarının dışında diğer oyuncuya ait bağlantılı diyalogları ezberlemesi de önemlidir. Çünkü karşı tarafın nerede başlayıp nerede duracağını başka türlü anlama şansı yoktur. Bunların dışında tavsiyemiz kısa hikayeler okunmasından yanadır. Bunun nedeni akılda kalıcılığını kapasitesinin arttırılmasıdır. Eğer kısa hikayeler yerine uzun metinler ezberlemeye çalışılırsa ilk etapta ezberlenen bölümün unutulma ihtimali vardır. Bu nedenle acele etmemek ve her geçen gün ezber kapasitesinin arttırılmaya çalışılması en sağlıklı yol olarak bilinmektedir. Umuyoruz ki oyuncular nasıl ezber yapıyor sorunuzun yanıtını verebilmişizdir. Ayrıca Türkiye’nin en kapsamlı senaryo hizmetlerinin yer aldığı web sayfamızı inceleyebilir ve projeleriniz için senarist yazarımız ile görüşebilirsiniz. Esen kalınız

Etiketler:

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonKitap Tanıtım Hemen Ara