İçeriğe geç
Ana sayfa » Roman Yazmak İstiyorum Nasıl Bir Yol İzlemeliyim?

Roman Yazmak İstiyorum Nasıl Bir Yol İzlemeliyim?

Roman Yazmak İstiyorum Nasıl bir yol izlemeliyim

Okumayı sevmiyorsanız hiç teşebbüs etmeyin diyerek yazımıza başlayalım. Çünkü Roman yazmak istiyorum diye niyetlenerek oturup yüzlerce sayfadan oluşan bir çalışmayı yazamazsınız. Elbette işin bir başka önemli sırrı da sabırlı olup olmadığınız ile ilgilidir. Bunun nedeni aceleci bir yapıya sahipseniz? Muhtemelen çok bariz yüzlerce hata yapacaksınız ve bu hataları telafi etmek için geri döndüğünüzde başka hatalarla karşılaşacaksınız. Dolayısıyla Roman yazmak gibi uzun soluklu bir projeye başladıysanız her bölümde biraz daha karışarak devam eden süreç en sonunda durma noktasına gelecektir. Yazarların birçoğu bunu bilirler ki yazım esnasında bir tıkanıklık yaşandığında bu sorunu aşmak için bir süre kafa dinlemek gerekir. Daha sonra çok daha sağlıklı bir düzeltme veya yazım işlemine kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. İlk defa bir kitap kaleme almayı düşünenler için elbette deneyimsizlikten kaynaklanan farklı sorunlarda ortaya çıkacaktır. Dilerseniz soru cevap şeklinde aşama aşama bir anlatımla ilerleyelim.

Roman Yazmak İstiyorum Nasıl bir yol izlemeliyim

Kitap Yazmak İstiyorum

Bu durumda önce yazmayı düşündüğünüz kitabın konusunu belirlemeniz gerekecektir. Eğer kitabın konusu ilgi çekici değilse kitap yazmak istiyorum sloganıyla çıktığınız yolda, ilk yenilgiyi aldığınızı rahatlıkla söyleyebiliriz. Dolayısıyla salt “bir kitap yazayım da ne olursa olsun” mantığıyla hareket ederseniz? Üç beş satır bir şeyler yazıp daha sonra yazmayı düşündüğünüz kitabın üzeri toz tutmuş raflarda binlerce benzerinin olduğunu gördüğünüz de ilk ümitsizlik işaretleri de o an başlamış olacaktır. Tabii ki takdir edersiniz ki mutlaka her eser kendince bir değer ifade eder. Dolayısıyla roman yazmak istiyorum ? Temennisinin nihayete ermesi  kısmını hiç karıştırmıyoruz.  Sonuçta tamamen kendi dünyanızda ve hiç bir yerden alıntı yapmadan özgün bir eser kaleme aldıysanız bu değerlidir. Lakin okunmayan, ilgi çekmeyen üstelik de konu bakımından son derece sıradan bir eseri kaleme almayı sizlerde istemezsiniz. Peki dilerseniz bu noktada maddeler halinde konu tarzlarını birlikte inceleyelim.

Drama

Okuyucunun ve izleyicinin belki de en ekstrem davranış sergilediği eserler drama tarzı eserlerdir diyebiliriz. Elbette komedi&dram şeklinde de bir ilerleyiş sürdürülebilir. Dolayısıyla tek başına drama belirli bir okuyucu ya da izleyici kitlesine hitap edecektir. Bu tarz bir eser kaleme almak isteyenler bu ayrıntıyı mutlaka göz önünde bulundurmalıdır. Tabi içerisine Aşk, Macera, Gizem unsurları rahatlıkla ilave edilebilen bu tarzda okuyucu kitlesi unutulmaz bölümleri arar.

ÇOCUK MASALLARI

 

Çocuk Romanı

Takdir edersiniz ki çocuk romanı belki de en zorlu alanlardan biridir. Didaktik olduğu kadar verdiği mesajların çok ince düşünülerek hazırlanması, okuyucu kitlesinin masumiyeti, her türlü evrensel değerin eklendiği çocuk romanı uzun soluklu bir çalışmadır. Burada şöyle bir ayırıma lütfen dikkat edelim. Bir hikaye kitabı ile bir roman tamamen farklı konseptlere sahiptir. Dolayısıyla hikâyelerden oluşan bir kitap yazmak ile sabit bir konu üzerinden çeşitlendirmelerle bir çocuk romanı yazmak çok farklı kavramlardır.

Polisiye Roman

Oldukça önemli bilgi birikimi gerektiren polisiye roman her zaman ilgi ile takip edilmiştir. Özellikle bu alanın tutkunları hatırı sayılır bir kitleye tekabül ediyor. Tabii son derece dikkatli bir şekilde kaleme alınması gerektiğini anti parantez hemen belirtmiş olalım. Çünkü oldukça detaylı ve kapsamlı bir anlatım gerekecektir ancak bunun belirli kriterler doğrultusunda yapılması şarttır. Üstelik oldukça önemli araştırma yapılması gerekebilir. Çünkü bu tarzın okuyucuları en ufak detaya kadar çok dikkatli bir analiz yaparlar ve olayları adeta bir dedektif gözüyle değerlendirirler. Dolayısıyla mantık sınırlarını aşan hayal gücü kullanmaktan kaçınmak gerekiyor diyebiliriz. Senarist yazarımız, Seslendirme sanatçıları ve Prodüksiyon firmaları İle desteklenmiş bir konseptte çalışmalarını sürdüren Dizi senaryosu ekibinden şimdilik bu kadar. Roman yazmak istiyorum diyen arkadaşlarımız için kaleme aldığımız yazımızın faydalı olduğunu umuyoruz. Başta senaryo çalışmaları olmak üzere animasyon senaryosu, tiyatro senaryosu ve özgün çocuk hikayeleri kaleme alan ekibimizden bu çerçevede destek talep edebileceğinizi lütfen unutmayınız. Esenlikler diliyoruz.

Call Now ButtonKitap Tanıtım Hemen Ara