İçeriğe geç
Ana sayfa » Senarist Yazar

Senarist Yazar

Senarist İle Birebir Çalışma Modeli

SenaristKim unutabilir ki eski filmlerin ve dizilerini tadını. İçerisinde duyguların, trajedilerin, dram ve sevinçlerin yaşandığı eşsiz senaryoları elbette unutmak mümkün değil. Tabi o dönemin senarist yazar ve yazarları tarafından kaleme alınan eserlerin neredeyse her karesini ezbere biliyoruz. Çünkü eseri Yazan, Oynayan, Yapımcı Firma, Yönetmen ve bu eserlerde görev alan herkes ortaya iyi bir şey çıkartmanın teleşındaydı. Ayrıca bu emektarlar o günün şartlarında ellerinden gelen her imkanı sonuna kadar zorladılar. İşte bu samimiyeti tekrar yakalamak adına kurulan www.dizisenaryosu.com eski  senaryoların modern versiyonlarını yaratma hedefiyle yola çıktı.

Senaryo Yazarı İle Direkt Çalışın

Yazılması çok uzun zaman alan bir dizi senaryosunun, beğenilir mi? Endişesini taşıyan senaryo yazarı acaba bu senaryoya yatırım yaparsam tutar mı? Diye düşünen yapımcı, acaba bu senaryoda yer alsam mı? Diye düşünen oyuncu. İşte tüm bu acabaların son bulduğu, senarist ile birebir çalışma modeli ortaya çıkan tüm soruların pas geçilmesini sağlıyor. Çünkü bir yandan yazılmaya devam eden bir senaryo diğer yandan pekâlâ gösterime girebiliyor. Dolayısıyla yazar veya eseri talep eden arasında sağlanacak konsensüs bütün soru işaretlerini ortadan kaldırıyor. Ortaya çıkan şartlara göre kendini güncelleyen ve akış yönü her an değiştirilebilir bir senaryo elbette ki çalışmaya esneklik getirecektir. Ayrıca eserin ortaya çıkmasında emek ve para harcayan herkes için avantajlı bir sistemdir diyebiliriz.

Senaryo Yazarları Öz güven Duygusu İle Çalışırsa Sorun Çözülür

Günümüzde işlenen senaryolarda konuların zayıflığının yanı sıra Aktris ve Jön arasında sıkışıp kalan eserlerden ibaret. Arz talep dengesi içerisinde gelişen ve senaryo yazarları  açısından değerlendirdiğinde bir bakıma seçme şansı bırakmayan reyting talebinin bunda etkili olduğunu görebiliyoruz. Bu çerçevede sadece iki karakter üzerine yoğunlaşılan ve diğer  karakterlerin tamamının düşük profilde oynatıldığı diziler, bugün için revaçta olabilirler. Fakat maalesef yarına kalacak eserler olmaktan çok uzak duruyorlar. Bunun anlamı gelecekte hatırlanacak ve her karesini ezbere bildiğimiz bir film veya dizi olamayacaklarıdır. Yine aynı dizi içerisinde kendisine rol verilen birkaç kötü karakterin diğerlerine göre nispeten biraz ön planda tutulduğunu görebiliyoruz. Tabi yoğun karakterleri yükseltmeye yönelik rollerde oynamak zorunda kalıyorlar. Elbette bu durum aşılamayacak bir durum değil. Aslına bakarsanız senarist yazar hizmeti sunanların öz güvenle natürel eserler üretmeleri durumunda talep göreceğine inanıyoruz.

Belgesel Dublaj Metni

Senaryo Günümüz İnsanının Koşullarını Yansıtabilmelidir

Sürekli olarak ihtişamlı yaşamların işlendiği bir yapıda kaleme alınan senaryo görsellik açısından bir sunum oluşturuyor. Ancak bu tür çalışmalarda hafızalarda bir iki oyuncunun siması dışında bir şey kalmıyor. Tabi dizi yayından kaldırıldıktan sonra sanatçılar yeni bir yapımda yer almadıklarında fiziksel değişimi nedeniyle unutulup gidiyor. Dolayısıyla oyuncuların görselliğinin önemli olduğunu kabul etmek gerekiyor. Aslında eski Türk filmleri bu konuda çok sayıda örnekle dolu bir hazine niteliğinde. Yani eğer bir kaynak aranıyorsa eski Türk filmlerini konu bakımından incelemek yeterli olacaktır.

Senaryolar İçin Konu Hayati Önem Taşıyor 

Burada konudan kastettiğimiz eserin verdiği mesajlar ve bu mesajları alacak kitlenin varlığıdır. Bu noktada bir örnekle sadeleştirme yaparsak; Türkan Şoray ve Kadir İNANIR’ın oynadığı filmlerine dikkat ettiniz mi. Hemen hemen tüm filmlerinde her iki karakterde balıkçı kız-konservatuar öğrencisi veya kamyon şoförü-köylü kadını rolleri ile gönülleri feth ettiler. Yine aşk var, yine kötü karakterler ve yine mücadeleler var. Deyim yerindeyse bu dev eserlerde yok yok. Peki, günümüz yapımlarından bu hikâyelerinde bu samimiyeti neden göremiyoruz? Çünkü bu dar bütçeli fakat gönüllerde taht kurmayı başarmış yapımlarda emek, hayal gücü var. Tüm bunları dikkate alarak yola çıkan dizisenaryosu.com eski senaryolar tadında yeni eserleri günümüz modernitesinde oluşturuyor.

Senaryo Arıyorum? Diyorsanız Doğru Yerdesiniz

Dizisenaryosu.com aynı zamanda tiyatro senaryoları  ve çocuk hikayeleri çalışmalarını geniş çerçevede bir sürdürüyor. Dolayısıyla her durumda bu ölçülerde bir senaryo arıyorum? Diyorsanız çok doğru bir yerde olduğunuzu belirtelim. Sayfamızda yer alan iletişim seçenekleri üzerinden bağlantı kurmanız durumunda en kısa zamanda geri dönüş sağlıyoruz. Etik çalışma prensipleri doğrultusunda Senarist Yazar ile çalışmanızın sizlere sağlayacağı avantajları mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Muhteşem projelerde buluşmak dileğiyle hoşça kalınız.

“Senarist Yazar” hakkında 3 yorum

  1. Geri bildirim: Youtube İçerik Bulma - Senarist Senaryo Yazarı Masal Yazarı

  2. Taktire şayan bir düşünce kalemlerimiz daim olsun doğru örnek teşkil eden tüm senaryolarımıza.Dua ile selam saygı ve sevgilerimle herşey gönlünce güzel olsun inşallah…

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonKitap Tanıtım Hemen Ara