İçeriğe geç
Ana sayfa » Senaryo Çeşitleri

Senaryo Çeşitleri

Senaryo Satın Almak

senaryo çeşitleriİnternet yayıncılığındaki yükseliş ve televizyon kuruluşlarının da sayısının artması ile artık çok daha yüksek oranda kaliteli senaryolara ihtiyaç duyuluyor. Tabi eğer bir senaryo gereksinimine ihtiyaç varsa yapımcıların senaryo çeşitleri arasından bir tercih yapacağı muhakkaktır. Dolayısıyla eserin niteliğini, niceliğini ve görsel vizyonunun hesaba katıldığı bir çalışmanın başlayabilmesi için senaryonun türünün çok büyük önemi bulunuyor. Elbette eserin background hayalinin de bir bütün olarak değerlendirilmesi gerekecektir. Sonuçta nihai hedefin senaryonun başarısına odaklı olması şarttır. Bu nedenle senaryonun formatı da dahil olmak üzere iyi bir analiz yapılmasında büyük fayda olduğunu düşünüyoruz. Şimdi isterseniz senaryo çeşitleri nelerdir bir göz gezdirelim.

Senaryo Türleri

Öncelikle bir kavram kargaşasını ortadan kaldırmak için senaryo türleri ile ilgili birkaç açıklayıcı bilgi aktaralım. Senaryo formatı ile türü arasında farklılıklar vardır. Çoğu zaman karıştırılan bu iki kavram nedeniyle senaryonun türü format olarak algılanıyor ve elbette ortaya yanlış bir bakış açısı çıkıyor. Senaryonun türü bağlı olarak belirlenir ve eğer bir dram işlenmişse senaryonun türü dram olarak kabul edilir. Senaryo formatında ise durum oldukça farklıdır ve yazım stili ile ilgili bir durum söz konusudur. Örneğin Amerikan formatı senaryo veya Fransız formatı senaryo olarak iki farklı formatta senaryo kaleme alınabilir. Dolayısıyla öncelikle senaryo çeşitleri denildiğinde akla senaryonun türü gelmelidir. Elbette senaryo türleri talebe göre belirleniyor ve Senarist hangi alanda daha çok başarılı ise o türde bir eser kaleme alıyor diyebiliriz.

Senaryo Formatı Yazım Kuralları Anlamına Geliyor

Takdir edersiniz ki senaryonun türü çok önemlidir ancak sonrasında bu eserin prodüksiyona dönüşebilmesini sağlayan senaryo formatı ikinci aşamada kurallar bütününü oluşturuyor. Ülkemizde yazımı biraz daha kolay olduğu için Amerikan formatı senaryo tercih edilse de yapım ekiplerinin ağırlıklı olarak kullanmak istedikleri format Fransız formatıdır. Çünkü bu formatta diyaloglar ve tretmanlar ayrı ayrı yazılarak detaylar çok daha açık bir şekilde işleniyor. İzin verirseniz bu noktada önemli bir hatırlatma yapalım. Senaryo taleplerinizi Türkiye’nin en geniş kapsamlı web sayfası olan sitemizden karşılayabileceğinizi lütfen unutmayınız. Tabi talep edeceğiniz eserde tür bakımından senaryo çeşitleri arasından bir tercih yapmak tamamen sizlerin inisiyatifinde kalan bir durum. Başta Kısa film senaryoları ve animasyon senaryoları olmak üzere bu yöndeki tüm talepleriniz için Senarist yazarımız ile görüşebilirsiniz. Dizi senaryosu ekibimiz yapımcı ve sektörde yer alan  herkese başarılar diler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonKitap Tanıtım Hemen Ara