İçeriğe geç
Ana sayfa » Senaryo Ezberleme Teknikleri

Senaryo Ezberleme Teknikleri

Senaryo Ezberleme Teknikleri

Elbette çok iyi bir senaryo çalışmasının oyuncuların kabiliyetleri doğrultusunda başarıya ulaştıkları hepimizin bildiği bir gerçekliktir. Dolayısıyla senaryo ezberleme teknikleri her oyuncunun bilmesi gerekenler listesinin başında yer alıyor diyebiliriz. Dilerseniz ister kısa film ister son derece uzun bir film projesinde senaryo nasıl ezberlenir? Sorusunun yanıtlarını sizlerle paylaşalım; öncelikle her oyuncu sahnede veya sette sufle verilmesine gerek kalmadan güçlü bir ezber kapasitesine ulaşabilmek için kendi kendine antrenman yapması şart olduğu bilinmelidir. Bunun yanı sıra aktaracağımız teknikleri isterseniz sınavlarınız için de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Senaryo Ezberleme Teknikleri

Senaryo Nasıl Ezberlenir?

Sonuçta bir film setinde söylenmesi gereken kelimelerle sınavda hatırlanması gereken bilgiler aynı mantıkla işleniyor. Dolayısıyla senaryo nasıl ezberlenir? Sorusunun yanıtlarını öğrenirken aynı zamanda bir sınav için de bu yöntemler öğrenilmiş oluyor. Öncelikle ezber yapacağınız ortamın sessiz ve sakin bir yer olmasına özen göstererek işe başlayabilirsiniz. Çünkü odaklanmanızı önleyecek, yoğun bir sohbet ortamı, ilginizi dağıtacak bir Televizyon veya  Müzik dinletisi dikkatinizi önemli ölçüde zayıflatır.  Ayrıca insanın bilgiyi kabul etme bakımından en dinç olduğu saatlerin sabah iyi bir kahvaltı sonrası saatleri  olduğunu anti parantez belirtelim.  Şimdi gelelim senaryo ezberleme teknikleri ve metotlarının neler olduğuna;

  • Eğer elinizde bir senaryo var ise, bu senaryoda öncelik elbette kendi sözleriniz olacaktır. Fakat, diğer oyuncu veya oyuncuların nasıl başlayıp nasıl bitireceklerini de ezberlemek durumundasınız. Aksi taktirde sıranızın geldiğini anlamanızın başka bir yolu yoktur. Özellikle tiyatro oyunlarında bunu yapmaya zaten mecbursunuz
  • Tretmanlar ve diyaloglar bildiğiniz gibi önemli diğer ayrıntılar ve  bunları bildiğinizi varsayarak, biz sadece nasıl ezber yapmanız noktasında sizleri aydınlatalım.  Eğer sadece ezber yeteneğinizi ilerletmek istiyorsanız bunun için her hangi bir kitaptan da yararlanabileceğinizi unutmayınız.  Bu kitaptan bir paragrafı hedef seçin ve bu paragrafı normal kitap okuru gibi düz okuyun. Yani ilk etapta ezberleme çalışmayın.
  • Düz şekilde okuduğunuz paragraf bittiğinde ikinci kez okumadan kitabı kapatın ve aklınızda kalan kelimeleri birkaç kez tekrar edin.
  • Daha sonra güncel yaşantınıza dönün ve artık bunları ezber şeklinde tekrar yapmayın. Bu arada başka şeylerle ilgilenin ve yaklaşık 5-10 dakika sonra elinize bir kalem kağıt alarak aklınızda kalan kelimeleri mümkün olduğunca paragrafta nasıl yer alıyorsa aynı şekilde yazmaya çalışın.
  • Yazım işi bitince okuduğunuz paragrafı açın ve bir karşılaştırma yaparak doğru kelime oranınızı belirleyin. Paragrafta kaç kelimeyi doğru olarak hatırladığınızı rakamsal olarak bir kenara not edin. Kısa bir süre sonra yine aynı paragrafı okuyun ve yazma işlemi tekrarlayın. Bu size ezberleme pratiği kazandıracaktır ve ilerleyen süreçte artık yazmanıza gerek kalmadan yöntemi uygulayarak kâğıda yazma işlemini beyinde gerçekleştirin.
  • İsterseniz ezber sırasında yine sakin bir atmosferde sesli olarak okuyabilirsiniz. Bu yöntem insandan insana değişiklik gösterdiği için içinden okumakla, sesli okuma arasında ki tercihi siz yapın.
  • Hafızayı güçlendiren besinler tüketmeyi unutmayın. Brokoli, süt ürünleri, yumurta, soğan, havuç ve tabii ki müthiş etkili cevizi asla ihmal etmeyin.

Senarist

Senarist Yazarımıza Sipariş Üzerine Eser Yazdırabilirsiniz

Evet, tavsiyelerimiz şimdilik bu kadar. İster bir oyuncu olun, ister senarist yazar, güçlü bir hafıza hepimiz için gerekli. Sonuç itibariyle oyuncular senaryo ezberleme tekniklerini kullanarak  ezber yeteneklerini ne kadar iyi geliştirirse, ortaya o kadar güzel çalışmalar çıkacaktır. Ayrıca özgün hikayelerin ve masalların yazıldığı sayfamızdan dilerseniz  Kısa Film Senaryosu, veya Animasyon Film Çalışmaları  veya sunum yazısı niteliğinden hizmetler alabileceğinizi büyük bir mutlulukla belirtmek istiyoruz. Senaryo ezberleme teknikleri ile ilgili aktaracaklarımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Dizi senaryosu ekibi başta Tiyatro,Film& Dizi oyuncuları olmak üzere tüm sanatçı  dostlarımıza başarılar diler. Esen kalınız. 

 

Etiketler:
Call Now ButtonKitap Tanıtım Hemen Ara