İçeriğe geç
Ana sayfa » Senaryo Yazımı

Senaryo Yazımı

Senarist A

Senaryo Yazan SitelerBir projeniz var fakat bir türlü hayata geçiremiyorsunuz. Çünkü işin başlangıç kısmı yani, Senaryo yazımı aşamasına henüz başlamadığınızdan proje start alamıyor. Eğer aklınızdaki projeyi aktive etmek istiyorsanız yazımız tam size göre. İster bir kitap yazın ister bir hikayeniz olsun, hayalinizdeki bu oluşumun yazıya dökülmesi gerekecektir. Dolayısıyla Senarist yazarımız tarafından vizyona dönüşecek bir esere sadece bir telefon mesafesinde bulunduğunuzu bilmenizi istiyoruz. Peki bu yapım hangi aşamalardan geçmek durumunda. Hemen kısaca izah edelim. Eğer bir kitabınız veya yazılı bir eseriniz varsa bu eserin beyaz perdeye uyarlanması pekala mümkündür. Tabi bir çok kriterin bir arada uygulanması ve eş güdümlü bir çalışma yapılması şartı vardır.

Senarist Yazarımız  İle Projenizin Başarısını Tahlil Edin

Elbette uzun soluklu bir prodüksiyon için ilk şart hikayenin istenilen düzeyde izleyici kitlesine hitap edebilmesidir. Ayrıca bir anlaşma sağlanması durumunda önce yazılı sözleşmelerin imzalanması gerektiği hepimizin malumudur. Bu doğrultuda proje için toplam maliyet dışında telif hakları çerçevesinde bir şekillenme söz konusu olacağını hemen vurgulayalım. Sonuçta yüzlerce sayfadan oluşan bir eserin oluşumu söz konusudur. Tabi hikâyenin her anlamda çarpıcı ve ses getirecek öğeler ile zenginleştirilmesi gerekecektir. Bu nedenle Senaryo yazımı sırasında ilk yola çıkılan hikayeye bir çok ekleme veya çıkarımlar yapılacağı aşikardır. Bu ekleme ve çıkarımlar tamamen olmasa bile %90 oranında yeni bir eser kaleme alınabileceği gösteriyor.

Senaryo Yazarı İle Projeyi Talep Eden Arasında Eser Yazımı Sırasında Diyaloğun Sürdürülmesi Şart

İzninizle bir hatırlatma daha yapalım. Sayfamız objektif yaklaşım çerçevesinde bir teklif sunulmasından yanadır. Bu nedenle ücretlendirmeyi bölüm başına yapmayı daha doğru bir yaklaşım olarak kabul ediyor. Dolayısıyla sayfamızın senaryo yazarı yazılan bölümleri ücretlendirmektedir diyebiliriz. Dolayısıyla eserin yazım ücretinin tamamının peşin alınması gibi bir durum söz konusu değildir. Bunun dışında eserin yazılması ve prodüksiyona dönüşmesinin ardından olası gelirler yine anlaşmaya bağlı olarak şekilleniyor. Sözgelimi televizyonlarda yayınlanması, internet ve dijital yayıncılık, kitaba dönüştürülmesi gibi tüm konularda yazarımızın telif hakları mutlaka gözetilmelidir. Ayrıca eserin kullanımından kaynaklanan telif hakları çerçevesinde %3-5 oranında bir ölçümüz bulunuyor. İzninizle bir kısa dipnot daha paylaşalım. Senaryo yazımı ve bölümlerin tesliminin ardından istenilen revizyonlar hikayenin bütününden sapmamak kaydıyla her zaman mümkündür. Ayrıca bu revizyonlardan ücret talep edilmediğini hemen belirtelim. Yazarımıza linkten ulaşabilirsiniz. Esenlikler diliyoruz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonKitap Tanıtım Hemen Ara