İçeriğe geç
Ana sayfa » Sinopsis

Sinopsis

Sinopsis

Film, dizilerin dayanak noktası hiç kuşkusuz senaryodur ve senaryonun aktarımını özetleyen sinopsis olmadan hiçbir eser tam olarak algılanamaz. Eğer sizlerde bir senaryo yazmak istiyorsanız veya bu senaryoyu bitirdiyseniz takdim edeceğiniz sinopsisi hazırlamanızın zamanı gelmiş demektir. Çünkü eseri ifade edebilmek ancak bu çalışma ile mümkün olabiliyor. Peki, nasıl hazırlamanız gerekiyor. Bu tarz soruların yanıtlarına geçmeden önce sayfamızdan sinopsis hazırlama çerçevesinde oldukça makul bir fiyat eşliğinde destek alabileceğinizi bilmenizde yarar görüyoruz. Kısa hatırlatma ardından dilerseniz bu özet çalışmayı nasıl şekillendireceğimiz konusunda detaylara geçelim.

Sinopsis Nedir?

Konumuza öncelikle sinopsis nedir sorusunun yanıtını vererek devam edelim. Hepimizin bildiği gibi bir film veya dizi projesinde mutlaka hikaye olacaktır. Bu hikayenin içerisinde yer alan kahramanlar, mekanlar, olaylar ve diğer aydınlatıcı bilgilerin özetlendiği çalışmaya sinopsis deniliyor. Dolayısıyla bir bakıma tüm senaryonun özetini bir belgeye aktarmanız eserinizin ilk bakışta anlaşılmasını bu çalışma sağlıyor diyebiliriz. Tabi eserin tanıtımını amaçlayan bu çalışmayı birkaç farklı açıdan değerlendirmekte yarar var. Sözgelimi yapımcı firmalara gönderilmek üzere hazırlanacak bir sinopsis ile bir film yarışmasına gönderilecek  çalışma arasında bazı farklılıklar bulunur ve her ikisi arasında farklı anlatımlar söz konusudur.

Film Yarışması İçin Sinopsis Eserin Özeti Olarak Düşünülmelidir

Film yapımcılarının ve senarist yazarların en fazla rağbet ettikleri mesleki etkinliklerin başında tartışmasız şekilde film yarışması tarzında çalışmalar geliyor. Çünkü projenin duyurulmasının en etkili yollarından birisi bu yarışmalardır ve yarışmada dereceye girmek proje açısından büyük önem taşır. Elbette projeyi değerlendirecek jüri ilk etapta sinopsisi inceleyecektir. Aksi taktirde yüzlerce sayfadan oluşan bir senaryonun okunması mümkün değildir. Dolayısıyla öncelikle etkileyici ve olayın bütününü gayet iyi yansıtan bir çalışmasını bir bakıma başarınızın ilk adımı olarak görebilirsiniz.

Yapımcı Firma İçin Sinopsis Biraz Daha Farklı Kaleme Alınıyor

Tabi bir yarışmanın olmadığı ve eserin değerlendirilmesine yönelik girişimler genellikle yapımcı firma üzerinden sağlandığı için bu tarz yerlere ulaştırılacak bir çalışma biraz daha farklı şekilde kaleme alınması gerekecektir. Bunun esas nedeni yapımcının filmin maliyetini kestirebilmesini sağlamaktır. Dolayısıyla eserde kaç oyuncunun yer aldığı,  filmin hangi mekânlarda geçeceği, kullanılacak ekipman gibi daha birçok öngörü hesap edilerek sinopsiste bir yandan hikaye aktarılırken öte yandan yapımcının işine yarayacak bazı sahne bilgilerinin aktarılmasında büyük yarar bulunuyor. Dilerseniz eseriniz ile ilgili olarak sinopsis çalışmasında web sayfamızın hizmetlerinden makul düzeyde bir ücretlendirme ile yararlanabileceğinizi lütfen unutmayınız. Senarist yazar dostlarımıza şimdiden başarılar diliyoruz.

Etiketler:

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonKitap Tanıtım Hemen Ara