İçeriğe geç
Ana sayfa » Fransız Formatı Senaryo

Fransız Formatı Senaryo

Fransız Formatı Senaryo

Fransız Formatı SenaryoVizyona dönüşsün veya dönüşmesin her prodüksiyon bir yazılım metin ile izleyicisinin karşısına çıkar. İşte bu metin bir senaryodur ve genellikle iki çeşit yazım şekline rastlıyoruz. Bunlardan ilki Fransız formatı senaryo ikincisi ise ülkemizde daha yaygın olarak kullanılan Amerikan formatı senaryodur. Alt alta yazılan Amerikan formatı senaryo, Fransız formatına göre çok daha kolaydır. Ancak yazımı zor olsa da Fransız formatı senaryo çok daha sağlıklı bir yazım şeklidir diyebiliriz. Çünkü Amerikan formatında olduğu gibi alt alta yazdım söz konusu değildir.

Fransız Format Senaryo 

Bunun yerine diyaloglar ve tretmanlar sayfanın sağı veya soluna yayılmalıdır. Buradan hareketle web sayfamız Fransız format senaryo yazım stilini tercih etmekte ve gelen talepleri bu format üzerinden yazarak karşılamaktadır. Dolayısıyla bu formatta çok daha sağlıklı bir ilerleyiş söz konusudur ve film setindeki hemen herkes senaryodaki yerini bilir diyebiliriz. Sözgelimi oyuncunun duracağı yer, diyaloglar, tretmanlar son derece açıkça yer alır ve hatasız bir ilerleyiş söz konusudur.

Senaryo Yazarı Hikayeyi Çekime Uygun Hale Getiriyor

İzin verirseniz bu noktada önemli bir hatırlatma yaparak konumuza devam edelim. Tüm senaryolar bir hikayeye dayanır ve senaryo yazarı hikayeyi çekilebilir hale getirmeyi hedefler. Yapılan önemli hataların başında hiçbir teknik veri içermeyen metinlerle amatörce film çekmeye çalışmak geliyor. İsterseniz şimdi Fransız format senaryo örneğini küçük bir şablon oluşturarak daha bariz bir şekilde vurgulayalım.

Sahne Numarası- Bölüm Numarası- Mekan- Ortam(Gündüz-Gece)                  Diyaloglar

Görüldüğü üzere sahne numarası, bölüm numarası gibi ayrıntılar sol tarafta yer alıyor. Dolayısıyla teknik ekip, oyuncular ve yönetmenin ilk etapta izleyeceği taraf soldaki Tretmanlardır. Bu Tretmana göre pozisyon alan oyuncu daha sonra diyalogu seslendirir. Tabi diyalogların içerisinde de yine Tretmana uygun ayrıntılara da yer verilmelidir. Örneğin oyuncular senaryoda bulunan diyaloğları aktarırken arada duraksamaları ve davranışları diyaloğ içerisinde belirtilebiliyor. Eğer sizlerin de Fransız formatı senaryo tarzında bir talebiniz varsa Senarist yazarımız ile görüşerek eserin yazılmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda sayfamızdan animasyon senaryosu, Kısa Film Senaryosu veya Tiyatro metinleri talep edebilir ve anlaşma sonrasında muhteşem bir esere imza atabilirsiniz. Yazarımıza linkten ulaşabilirsiniz. Başarılar diliyoruz

“Fransız Formatı Senaryo” hakkında 1 yorum

  1. Geri bildirim: Senaryo Nasıl Yazılır - Deko Tren

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonKitap Tanıtım Hemen Ara